به قلم مدیر مسئول
 
حسن کامران نماینده اصفهان تأکید کرد؛ فشارهای سیاسی پشت پرده برخورد با مفاسد اقتصادی

متأسفانه اخبار ضدونقیض و شایعات، ذهن مردم را به‌شدت آشفته کرده است...

12345678910...
تحلیل خبر
 
عضو هیئت‌علمی دانشگاه: 17 درصد استان فارس مستعد سیل است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز گفت: نتایج بررسی همه‌جانبه جغرافیای استان فارس نشان می‌دهد 17.26 درصد کل...

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@yahoo.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

سه شنبه 21 اسفند 1397 06 : 13 تعداد بازدید ها : 32 کد خبر : 18830

رئیس جدید قوه قضاییه: اگر نقدپذیری را کنار بزنیم باید منتظر فساد باشیم

0

رئیس جدید قوه قضاییه تأکید کرد:‌ امیدوارم اعتماد رهبری در مسئولیت خطیر قوه قضاییه موجب شرمندگی من نزد ایشان، قضات و نیروهای حزب‌اللهی نشود...

رئیس جدید قوه قضاییه تأکید کرد:‌ امیدوارم اعتماد رهبری در مسئولیت خطیر قوه قضاییه موجب شرمندگی من نزد ایشان، قضات و نیروهای حزب‌اللهی نشود.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید قوه قضاییه با تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی (ع) گفت: از حضور مقامات عالی کشوری و لشکری و همکاران قضایی تشکر می‌کنم. باید ابتدا شاکر لطف‌های بسیار خداوند در توفیقاتی که اعطا کرد و زمینه‌هایی که فراهم شد تا بتوانم خدمتگزار باشم به‌ویژه خدمتی که در آستان قدس برای بنده فراهم شد، فرصت مغتنمی برای خدمتگزاری به مردم و زائران امام رضا (ع) باشم.
وی ادامه داد: امیدوارم اعتماد رهبری در مسئولیت خطیر قوه قضاییه موجب شرمندگی من نزد ایشان، قضات و نیروهای حزب‌اللهی نشود و صمیمانه از حسن اعتماد ایشان تقدیر و تشکر می‌کنم.
رئیس جدید دستگاه قضا بابیان اینکه جا دارد صمیمانه از تلاش‌های صمیمانه روسای قوه قضاییه در طول تاریخ تقدیر و تشکر کنم و به روح بلند آیت‌الله شاهرودی درود بفرستم، اظهار داشت: از مسئولان عالی که کمک کردند چه آن‌هایی که سر به تراب بردند و چه آن‌هایی هستند، تشکر کنم. بی‌تردید در این چهار دهه خدمات بزرگی انجام‌شده و هر کس درخور خود و با امکانات و برنامه‌هایی که داشتند تلاش‌هایی انجام دادند که امروز این شرایط را داریم.
رئیسی بابیان اینکه در دوره سه‌ساله دوری از قوه قضاییه چه در دوران آستان قدس و چه در دوران انتخابات ریاست جمهوری فرصتی فراهم شد تا با مشکلات، تنگناها و مسائل مردم بیش از گذشته آشنا شوم، تصریح کرد: این آشنایی در این دوره سه‌ساله با مشکلات، تنگناها و آلام مردم ضرورت بیشتری داشت. تلاش می‌کنم از ظرفیت‌های قوه قضاییه در جهت کاهش آلام و مشکلات، احقاق حقوق مردم، اجرای عدالت و آنچه مورد خواست مردم است، تلاش کنم.
وی بابیان اینکه منشور هشت بندی رهبری را منشور کاری برای همکاران قضایی در این دوره قلمداد خواهم کرد، خاطرنشان کرد: مردم همچنان علیرغم تلاش‌هایی که انجام‌شده است، در مورد عدالت نگران هستند و خواهان این هستند که عدالت را بیشتر ببینند.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه اساس تحول قضایی باید در بستر گام دوم شکل بگیرد، ابراز داشت: برنامه تحول قضایی در بستر گام دوم با همکاری همه بخش‌ها چه دولت و چه مجلس باید انجام شود و باید همه تلاش کنند این گام دوم در عرصه عدالت به‌خوبی برداشته شود.
رئیسی ادامه داد: در گام دوم حرکت انقلاب برای همه مسئولان و دستگاه قضایی، عدالت یک برنامه کلیدی تلقی شود و از نکات کلیدی در تفکر دینی، قانون اساسی و قوانین موضوعه و از مسائل کلیدی مورد تأکید امامین انقلاب بوده است، می‌توانیم در مورد عدالت به تفاهم برسیم. وی بابیان اینکه سخن ما در مورد اثباتی و اجرایی عدالت است، عنوان کرد: چه کنیم عدالت اجرایی شود و مردم احساس اجرای عدالت کنند. من نمی‌گویم اجرای عدالت مساوی با اجرای قانون است ولی اگر می‌خواهیم در مورد اصلی تفاهم کنیم، اجرای قانون است. رئیسی ادامه داد: ما اگر بخواهیم در اصلی تفاهم کنیم که نزدیک‌ترین اساس به اجرای عدالت باشد، اجرای قانون است. باید بگوییم هیچ‌کس اجازه دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت. اگر محور قانون باشد چه در دستگاه قضا و دستگاه‌های دیگر که البته مواردی که مشکلی داشته باشد شامل شرایط بحرانی نمی‌شود. خدا رحمت کند امام (ره) را که در زمان جنگ بایدونباید را تعیین کردند. وی ادامه داد: مسئله اجرای قانون را باید جدی گرفت. کشور ما کشوری است که هرروز یک جریانی می‌آید ما باید بر اجرای قانون توافق کنیم. تأکید بنده هم بر اجرای قانون خواهد بود. وی افزود: در ارتباط با دستگاه قضا تلاش‌های بسیار شده اما امروز همچنان اطاله دادرسی و ورودی پرونده زیبنده نظام اسلامی ما نیست. این تعداد ورودی پرونده زیبنده نیست و باید سرچشمه را بررسی کرد. در این رابطه وظیفه پیشگیری را هم دولت و هم مجلس بر عهده دارد؛ هیچ دستگاهی را نمی‌شناسم مگر اینکه وظیفه پیشگیری وقوع جرم داشته باشد.
رئیس قوه قضائیه گفت: تمامی اقدامات باید با نگاه پیشگیرانه باشد. این نگاه نگاهی است که همه را مسئول می‌کند تا کاهش جدی پرونده را به دنبال داشته باشد. لذا مسئله پیشگیری مسئله بسیار مهمی است و قوانین مجلس که در قوانین ما جرم‌زدایی و حبس‌زدایی پیش‌بینی شود. اگر می‌گوییم حبس به احکام جایگزین تبدیل شود از رئیس و نمایندگان در رابطه با مسئله پیشگیری و ورودی پرونده و قضا زدایی می‌خواهیم همکاری کنند.
وی افزود: عفوی رهبری دادند و شما می ینید با این قانون زندان‌ها دوباره به حالت قبلی خود بازخواهد گشت. ما می‌خواهیم زندان به گفته امام راحل دانشگاه باشد و این مسئله نیازمند این است که مسئولین کاری کنند.
رئیس جدید قوه قضاییه با تأکید بر اینکه برای تحول نیازمند نیروی انسانی تحول‌خواه هستیم، بیان کرد: کسانی را می‌خواهیم که تحول را در خودشان بیندیشند، در عمل تحول ایجاد کرده و در مقابل تحول قرار نگیرند. من با توجه به شناختی که از سطوح مختلف قضایی دارم می‌دانم که آنها در مقابل تحول نیستند ولی فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از نیروهای جوان را دنبال خواهیم کرد تا تحول در دستگاه قضایی انجام شود.
رئیسی ادامه داد: انجام آموزش از کارهای خوبی است که تاکنون انجام‌شده و نیازمند تداوم هم دارد.
وی بابیان اینکه صیانت از دستگاه قضایی و قضات سالم که تعدادشان هم زیاد است، ضروری است، گفت: امروز مدعی مبارزه با فساد در درون قوه قضاییه، قضات هستند. چندنفری هستند که به‌عنوان کارمند یا قاضی منحرف می‌خواهند دستگاه قضایی را آلوده جلوه دهند ولی آنها بدانند با همکاری همکاران، در مقابل این افراد منحرف خواهیم ایستاد و مصمم هستیم تا سلامت دستگاه قضایی را تضمین کنیم.
رئیس دستگاه قضا بر صیانت از آزادی‌های اجتماعی و حقوق مردم تأکید کرد و اظهار داشت: مسئله حقوق شهروندی از موضوعات جدی در دستگاه قضایی است. ما نمی‌توانیم در مقابل تجاوز به آب، خاک، جنگل، محیط‌زیست و سلامت قضایی مردم و آنچه حقوق حقه مردم است، بی‌تفاوت باشیم.
رئیسی با تأکید بر اینکه حتماً دستگاه قضایی در مورد حقوق عامه ساکت نمی‌نشیند و در مقابل متجاوزان خواهد ایستاد، تصریح کرد: مردم با عمل قضات، باید دستگاه قضایی پناه خود و قاضی را به‌عنوان حامی مطمئن بشناسند.
وی بابیان اینکه کرامت تمام نیروهای در مجموعه دستگاه قضایی، ارباب‌رجوع و حتی متهمان از مسائل کلیدی است، خاطرنشان کرد: فرد اگر مورد تعقیب و مجازات قرار می‌گیرد، باید کرامتش حفظ شود. مسئله تکریم نسبت به همه‌کسانی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند، باید جزو اصول باشد. ما از دستگاه‌های اداری تکریم ارباب‌رجوع را مطالبه می‌کنیم.
این عضو شورای عالی امنیت ملی با اشاره به مسئله نظارت ابراز داشت: دستگاه قضایی بیشتر دستگاه قضاوتی شناخته می‌شود تا نظارتی ولی قانون اساسی این مسئله را به‌صورت قانونمند شناخته است. مدیران دستگاه‌های اجرایی بدانند مسئله نظارت مچ‌گیری نیست؛ بلکه تضمین اجرای قانون، تداوم اعتماد به مدیران کشور، تضمین سلامت در دستگاه‌های اداری است. ما برای تقویت نظارت درون دستگاهی برنامه داریم و نظارت دادستان کل کشور بر کل دادستان‌ها و نظارت دیوان محاسبات یک امر جدی است.
رئیسی بابیان اینکه از مدیران پرکار، شجاع و با جسارت برای انجام کارها که مانعی را به رسمیت نشناسند، به‌ویژه در دوران تحریم‌های ظالمانه حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند. دولت باید زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم کرده و ما از مسئله سرمایه‌گذاری حمایت می‌کنیم. مدیر سریع‌العمل، قاطع و شجاع موردحمایت ما خواهد بود. وی درباره مبارزه با فساد نیز یادآور شد: مبارزه با فساد خواست مردم است. هرچه بگوییم بهترین سخن و بهترین راهبرد، پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری است. این پیام باگذشت چند سال همچنان زنده است که هم تکلیف دستگاه‌های اجرایی، مجلس و دستگاه‌های قضایی مشخص شده است.
عالی‌ترین مقام دستگاه قضایی با ذکر خاطره‌ای بیان کرد: من سال ۷۴ در سازمان بازرسی بودم. پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیاردی و بعد پرونده دیگری مطرح شد. اخیراً هم پرونده سه هزار و... مطرح هستند. مبالغ متفاوت است؛ ولی همه یک جنس هستند. این مسئله نشان می‌دهد ساختارها اشکال دارند. باید ساختارها اصلاح شوند مگر نه هرروز شاهد یک پرونده و یک تخلف هستیم. رئیسی افزود: ما از یک سوراخ نباید دو بار گزیده شویم. اصلاح قوانین و مقررات که دیگران از آن سوءاستفاده می‌کنند، ضروری است. دستگاه قضایی هم برخورد عبرت‌آموز نیز با قاطعیت دنبال می‌کند. وی با تأکید بر اینکه در مورد مسئله نظارت اگر اصلاح ساختارها صورت بگیرد، توجه به پیام‌های هشت ماده‌ای رهبری و امام برای همه دست‌اندرکاران ضروری است، گفت: دستگاه‌های نظارتی در مجلس قوه قضاییه و دولت اگر فعال شوند، می‌توان گام‌های خوبی برداشت. وی ادامه داد: مخاطب پیام آقا در مرحله نخست بنده هستم اما اجرای آن با همه بخش‌ها است. من پیام رهبر را منشور این دوره قوه قضائیه می‌دانم. همکاران عزیز برای پیشنهاد ارائه، ایده و نقدهای منصفانه آستانه تحمل را باید بالا برد. اگر نقدپذیری را کنار بزنیم باید منتظر فساد باشیم.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس