به قلم مدیر مسئول
 
حفظ جان مهمتر است یا تأمین نان؛ هر دو!؟

سرمقاله/ محمدمهدی جعفری زاده

12345678910...
تحلیل خبر
 
عضو شورای عالی استان‌ها: اعتبار شهرداری‌ها را حذف نکنید حذف اعتبار شهرداری‌های کم جمعیت مشکل ساز می‌شود

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه اگر اعتبار شهرداری‌ها را از محل تملک و دارایی و از طریق سازمان برنامه و بودجه حذف کنند این اتفاق برای شهرداری‌هایی با جمعیت زیر 100 هزار نفر به مشکل تبدیل می‌شود.+ تحلیل خبر

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@gmail.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

سه شنبه 20 فروردین 1398 25 : 17 تعداد بازدید ها : 883 کد خبر : 18864

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بررسی علل سیل اخیر برای اصلاح سیاست‌های مدیریت آب سطحی در شهر شیراز ضروری است ارائه گزارش رئیس کمیته حقیقت‌یاب شورای اسلامی شهر شیراز در مورد سیل نوروزی شیراز

0

سرویس خبری/ مریم زارع خفری: احمدرضا دستغیب در هفتادونهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز که جهت بررسی علت حادثه سیل شیراز در پنج فروردین سال جاری تشکیل شد...

سرویس خبری/ مریم زارع خفری: احمدرضا دستغیب در هفتادونهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز که جهت بررسی علت حادثه سیل شیراز در پنج فروردین سال جاری تشکیل شد، گفت: غم‌انگیزترین بهار دهه‌های اخیر را با سیلی ناخواسته در کشور و شهر شیراز به نظاره نشسته‌ایم و همچنان اخبار سیل بر نگرانی‌های هم‌وطنان اضافه می‌کند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: از دستگاه قضایی می‌خواهم تا با انصاف و عدل همیشگی و به دور از هیاهوی سیاست‌زدگان بدخلق که کوشیدند از سیل گل‌آلود اخیر، برای انتخابات پیش‌رو ماهی بگیرند، اما در نهایت نفرت عمومی نصیب‌شان شد، نظرات کارشناسان رسمی را مدنظر قرار داده و بار دیگر نشان دهند خون درگذشتگان این حادثه و حقوق مردم قابل معامله با امیال سیاست‌بازان قدرت‌طلب نیست.
وی ادامه داد: شیراز در سال‌های 65 و 81 نیز سیل‌های ویرانگری را تجربه کرده بود؛ اما سیل امسال با فوت 21 نفر از هم‌وطنان همراه شد که ضرورت بررسی علل آن را دوچندان می‌کند.
وی با اشاره به حضور اعضای شورا شهر شیراز در  محل حادثه در لحظات ابتدای بعد از وقوع حادثه سیل در محل دروازه قرآن گفت: هرچند نهادهای دولتی و نظارتی نیز کمیته‌های کارشناسی تشکیل دادند؛ اما شورای اسلامی شهر شیراز وظیفه خود می‌دانست با هدف پیشگیری از بروز چنین حوادثی در آینده و نیز اصلاح سیاست‌های مدیریت آب‌های سطحی، نحوه چگونگی و علل بروز سیل دروازه قرآن و شهرک سعدی را در دستورکار خود قرار دهد.
وی با اشاره به بازدیدهای مکرر و مستمر از منطقه سیل زده و رایزنی‌های مؤثر در کنار مدیریت خوب ستاد مدیریت بحران شهرداری شیراز افزود: همراهی و همکاری استاندار و فرماندار و سخاوت و مهربانی مردم شیراز، سبب شد خیلی زود وضعیت شهرک سعدی به حالت طبیعی بازگردد و در نخستین روز کاری سال 98 شیراز زیبا و تمیز پذیرای شهروندان شد.
دستغیب ادامه داد: در شرایطی که سیل، رنج و سختی را به مردم تحمیل  کرده بود و همه در تلاش بودند تا از آلام سیل‌زدگان بکاهند، عده‌ای فرصت‌طلب با تحقیر تلاش‌های امدادرسانان و انتشار شایعات و اخبار نادرست بذر ناامیدی در جامعه کاشتند و با رفتار خارج از انصاف خود، تلاش امدادگران را زیر سؤال بردند که این رفتار، شایسته مردم نوع‌دوست و مهربان شیراز نیست که عده‌ای مطامع دنیوی و منافع سیاسی خود را در آوارگی مردم دنبال کنند.
وی ادامه داد: از همه کسانی که در این حادثه به کمک مردم سیل‌زده و مهمانان نوروزی شتافتند قدردانی می‌کنم.
مردم شیراز در این حادثه نشان دادند که به رغم همه مشکلات همچنان بازار محبت گرم است و دستان پرمهرشان، گرمی‌بخش دل‌های رنجور و آسیب‌دیده از سیل است و تاریخ هیچ‌گاه این مهربانی را فراموش نخواهد کرد و طراحی، اجرا و نصب یادمان مهربانی در نقطه مهمی از شهر از پیشنهادهای وی در این جلسه بود.
شیراز نیازمند برنامه‌ریزی در حوزه تاب‌آوری است
عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شیراز، از جمله کلانشهرهای کشور است که نیاز دارد از جنبه‌های گوناگون آسیب‌های طبیعی و انسانی مورد بررسی قرار گیرد.
بر اساس گفته‌های پاک‌فطرت، بلایای اتفاق افتاده در اطرافمان و حتی شهرمان از قبیل سیل و اخیراً رانش کوه در خیابان جمهوری که در صورت عدم واکنش سریع مدیریت شهری می‌توانست به یک فاجعه تبدیل گردد، در سالیان اخیر بیانگر این موضوع است که جوامع و افراد به صورت فراینده‌ای آسیب‌پذیر شده و ریسک‌ها نیز افزایش یافته‌اند و با این حال، کاهش ریسک و آسیب‌پذیری اغلب تا بعد از وقوع حوادث نادیده انگاشته می‌شوند.
شهرسازی ما به دور از اصول علمی انجام می‌شود
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز گفت: حادثه سیل شیراز به ما نشان داد سالیان سال (سال‌های زیادی است) شهرسازی ما به‌دور از مطالعات علمی انجام شده است.
سلمان دهقانی ادامه داد: شیراز، تاب‌آوری پائینی در بلایای طبیعی دارد و  سؤالی که در مورد سیل در این مطرح می‌شود این است که آیا مطالعات شهرسازی که در دهه شصت و هفتاد برای تبدیل مسیل دروازه قرآن به خیابان انجام شده بود اصولی بوده؟ آیا این مطالعات به تأیید سازمان آب منطقه فارس رسیده بود؟
رئیس کمیته حقیقت‌یاب شورای اسلامی شهر شیراز ویژه سیل نوروزی شیراز نیز گفت: بر اساس اظهارات کارشناسان و مشاورین، حوضه آبریز دروازه قرآن حدود 28 هزار هکتار می‌باشد که با توجه به حدود 17 الی 24 میلی‌متر بارش در 14 دقیقه و با در نظر گرفتن 26 دقیقه زمان تمرکز سیل آب و شیب تند مسیر، دبی سیل آب ورودی به کانال دروازه قرآن حدود 70 متر مکعب بر ثانیه بوده است که به هیچ عنوان کانال موجود که حداکثر برای عبور 20 متر مکعب بر ثانیه طراحی شده است پاسخگو نیست.
عبدالرزاق موسوی که این گزارش را در صحن شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد، افزود: با توجه به سیل سال 83 ضرورت بازنگری طرح و مطالعات حوضه آبریز دروازه قرآن مشخص و لذا در سال 87 با عقد قرارداد با مهندسین مشاور آمایش مطالعات بعدی انجام شود.
وی همچنین در این گزارش به مواردی چون استیفای حقوق بازماندگان و جان‌باختگان و آسیب‌دیدگان، لزوم بازنگری در طرح مطالعاتی حوضه آب‌ریز دروازه قرآن، بی‌توجهی برخی سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول به زمان تمرکز سیلاب و لزوم ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های مسئول شهری درمورد بلایای طبیعی اشاره کرد.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شیراز در سال جدید با حادثه غیر مترقبه سیل مواجه شد و خسارت جانی و مالی ناشی از آن، کام بسیاری از مسافرین نوروزی و شهروندان گرامی شیرازی را تلخ کرد، اما شاهد جلوه‌های زیبای ایثار، فداکاری و نوع‌دوستی مردم شیراز و اقدامات ستاد مسئولان استان و سپاه و بسیج برای کمک به آسیب‌دیدگان سیل بودیم.
نوذر امامی ادامه داد: متأسفانه در این واقعه تلخ، بداخلاقی‌هایی را نیز از برخی فرصت‌طلبان و ورشکستگان سیاسی شاهد بودیم، که با فرار به جلو، به جای پذیرفتن مسئولیت کوتاهی‌های خود در گذشته و رسیدگی به آلام و دردهای خسارت‌دیدگان، تلاش کردند مجموعه فعلی شورای شهر و شهرداری را به ناحق به چالش بکشند، که جای تأمل بسیار دارد!
وی اضافه کرد: با پیگیری و برنامه‌ریزی و کمک استاندار بتوانیم خسارت‌های ناشی از سیل را ترمیم و التیام‌بخش دردها و آلام مردم زیان دیده بوده و با ایجاد کارهای اساسی در آینده شاهد چنین حوادث ناگواری در شیراز نباشیم.
امامی افزود: علاوه بر حادثه سیل، در سال گذشته، مردم فشار اقتصادی سنگینی را از لحاظ تورم و گرانی و بیکاری تحمل کردند که دولت باید با اتخاذ تدابیر مناسب آن را به نحو شایسته‌ای در سال جدید جبران کند.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس