به قلم مدیر مسئول
 
حفظ جان مهمتر است یا تأمین نان؛ هر دو!؟

سرمقاله/ محمدمهدی جعفری زاده

12345678910...
تحلیل خبر
 
رئیس علوم پزشکی اراک: بعد از محدودیت‌ها شور مهمانی مردم را فرانگیرد به شدت نگران شب یلدا هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بعد از کاهش و لغو محدودیت‌های مردم شور نگیرند و به مانند قبل عمل کنند.+ تحلیل خبر

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@yahoo.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

شنبه 1 آذر 1399 42 : 16 تعداد بازدید ها : 12 کد خبر : 21902

مردم هنوز درک درستی از خطر کرونا ندارند

0

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: مردم به اندازه کافی نسبت به عوارض و آسیب‌های ویروس کرونا توجیه نشده و درک درستی از خطرات آن ندارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: مردم به اندازه کافی نسبت به عوارض و آسیب‌های ویروس کرونا توجیه نشده و درک درستی از خطرات آن ندارند.
به گزارش تابناک، دکتر مسعود یونسیان متخصص اپیدمیولوژی در گفت و گو با ایرنا افزود: به دلیل هم درک نادرست، عده‌ای پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و به راحتی اقدام به کارهایی مانند حضور در تجمعات می‌کنند و با توجه به عدم درک صحیح، پروایی از ابتلا به بیماری ندارند.
وی ادامه داد: با اعمال محدودیت‌ها از جمله کم کردن ساعات کار برخی از مشاغل، درک خطر کرونا در مردم ایجاد نخواهد شد تا آنان از رفتارهای پرخطر دست بردارند و از شدت بیماری کاسته نمی‌شود، بلکه با این کارها ازدحام و در نتیجه انتقال بیماری کرونا بیشتر خواهد شد.
یونسیان بیان داشت: اعمال محدودیت در اکثر موارد اثرات کوتاه مدت داشته و سبب قطع زنجیره انتقال بیماری در آن زمان محدود می‌شود و برای ادامه این روند، مردم باید خطر کرونا را به درستی درک و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
ساعت کار ادارات شناور شود
وی تأکید کرد: بعد از سپری شدن تعطیلی ۲ هفته‌ای، به نظر می‌رسد که شناورسازی ساعات کار ادارات، سازمان‌ها و حتی کسب و کارهای بخش خصوصی، می‌تواند از ازدحام صبحگاهی و نیز عصرگاهی مردم در حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو بکاهد و سبب کاهش تماس‌های مردم با یکدیگر شود.
یونسیان تأکید کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، استفاده از وسیله نقلیه عمومی پرازدحام، یکی از مهمترین راه‌های انتقال ویروس کرونا محسوب می‌شود، پس به جای کم کردن ساعات کار وسایل نقلیه عمومی باید تعداد این وسایل یا حداقل ساعات کار آنها را افزایش دهیم.
وی به کم شدن ساعات کار شرکت واحد و متروی تهران نیز اشاره کرد و گفت: باید از خود پرسید آیا کاهش ساعات کار حمل و نقل عمومی از جمله مترو و اتوبوس، منجر به کم شدن ترددها یا ماندن مردم در منازل می‌شود. به نظر می‌رسد با این کار تراکم در ساعات پایانی فعالیت حمل و نقل عمومی درون شهری را افزایش می‌دهیم.
آیا محدود کردن ساعات کار در کنترل بیماری مؤثر است
وی در مورد اینکه آیا محدود کردن ساعات کار در کنترل بیماری مؤثر است، گفت: اگر به هر دلیلی امکان تعطیلی کامل وجود ندارد یا مصلحت نیست که برخی از مشاغل را تعطیل کنیم، محدود کردن ساعات فعالیت آنها، فایده‌ای نداشته و حتی ممکن است اثر معکوس هم داشته باشد.
وی ادامه داد: عدم فعالیت مشاغل از ساعت ۱۸ به بعد، این سؤال را در ذهن متبادر می‌سازد که اگر این مشاغل ضروری نیستند و امکان تعطیلی آنها وجود دارد، چرا کلاً آنها را برای مدت کوتاه تعطیل نمی‌کنیم.
یونسیان بر لزوم حمایت از مشاغلی که ساعات فعالیت آنان در این شرایط کرونا محدود می‌شود، تأکید کرد و ادامه داد: البته با جابجایی منابع مالی می‌توان حمایت‌های لازم را از این مجموعه انجام داد. اگر امکان حمایت از آنها وجود ندارد، به نظر می‌رسد منافع عمومی را باید به منافع گروهی خاص ترجیح داد؛ چرا که در نهایت همین گروه خاص نیز هم از امنیت حاصله و هم از تبعات مثبت اقتصادی حاصل از کنترل بیماری کرونا منتفع خواهند شد.
مردم از تصمیمات شفاف و منطقی مبتنی بر شواهد علمی تمکین می‌کنند
وی با اشاره به اینکه اغلب مردم از تصمیمات مبتنی بر شواهد علمی تمکین می‌کنند، گفت: علاوه بر اینکه مردم در تصمیم گیری‌ها باید شریک باشند، با استدلال‌های علمی می‌توان آنان را قانع کرد. در این صورت اغلب مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی پایبند خواهند بود و به شکستن زنجیره انتقال کمک مؤثر خواهند کرد.
یونسیان در مورد اینکه آیا مصوبات ستاد مقابله با کرونا برای مردم قانع کننده است، گفت: به نظر می‌رسد که گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود که حداقل مردم از منطق آن به اندازه کافی آگاه نیستند.
وی ادامه داد: برای هر تصمیم اجرایی یا هر مداخله‌ای باید به اندازه کافی شواهد قابل اعتماد و متقن علمی وجود داشته باشد تا اتخاذ آن تصمیم، اخلاقی و منطقی باشد.
یونسیان ادامه داد: برای اینکه بتوان با مردم به خوبی تعامل کرد باید آنها اقناع شوند. این کار با اطلاع‌رسانی، ابلاغ و گزارش دهی متفاوت است و رکن اصلی آن تعامل دو طرفه یا چند طرفه جریان اطلاعات، ارزش‌ها، باورها و دانش‌ها است.
وی تأکید کرد: اگر صرفاً از سمت مسئولان، مدیران یا مجریان قوانین به مردم چیزی ابلاغ شود، طبیعتاً خیلی اثربخش نخواهد بود و اگر تصمیمی براساس شواهد علمی کافی نباشد نه تنها اثربخشی نخواهد داشت بلکه ممکن است اثر سو هم داشته باشد.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس