به قلم مدیر مسئول
 
حفظ جان مهمتر است یا تأمین نان؛ هر دو!؟

سرمقاله/ محمدمهدی جعفری زاده

12345678910...
تحلیل خبر
 
مهلت ۲ ماهه مجلس به وزیر برای تعیین مدیران دو خودروساز

مجلس 2 ماه به وزیر صمت مهلت داد تا نسبت به اصلاح ترکیب هیئت مدیره شرکت‌های خودروساز اقدام کند.+ تحلیل خبر

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@gmail.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

دوشنبه 15 آذر 1400 45 : 17 تعداد بازدید ها : 4 کد خبر : 24238

آمار عجیب از اجاره رحم در ایران؛ زوج های عرب برای رحم اجاره‌ای به ایران می‌آیند

0

رحم اجاره‌ای نسبت به دو سال گذشته که نزدیک ۲۰ میلیون تومان بود افزایش چهار برابری داشته است و به ۸۰ میلیون تومان رسیده است. امروز تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز بیشترین آمار فرزندآوری از طریق رحم اجاره‌ای را دارند.+ تحلیل خبر

رحم اجاره‌ای نسبت به دو سال گذشته که نزدیک ۲۰ میلیون تومان بود افزایش چهار برابری داشته است و به ۸۰ میلیون تومان رسیده است. امروز تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز بیشترین آمار فرزندآوری از طریق رحم اجاره‌ای را دارند.
به گزارش رویداد۲۴ ، کاهش فرزندآوری مسئله‌ای است که در ایران و جهان تبدیل به یک بحران شده و هرچه پیش می‌رویم شرایط نسبت به قبل وخیم‌تر می‌شود. در این میان بر خلاف بسیاری از خانواده که نمی‌خواهد بچه‌دار شوند هستند کسانی که توانایی فرزند آوری را ندارند که این مسئله دلایل متعددی دارد. اما حال چند سالی است که راهکاری برای بعضی از زوج‌های نابارور به نام رحم اجاره‌ای پیشنهاد می‌شود.
اجاره رحم برای نیازهای مالی
این مشاور اهدای رحم اجاره‌ای درباره افراد اجاره دهنده رحم اظهار کرد: امروز در بیشتر استان‌های کشور می‌توان زنان اجاره دهنده رحم را پیدا کرد و این افراد بیشتر کسانی هستند که نیاز شدید مالی دارند. برای ثواب، تنها از هزار زن یک نفر حاضر می‌شود که رحم خود را اجاره دهد.
غلامی تأکید کرد: زنان اتباع نیز رحم خود را اجاره می‌دهند اما از نظر قانونی تنها برای اتباع می‌توانند این کار را انجام دهند.
او در پاسخ به این سؤال که چقدر اجاره رحم در سال‌های اخیر افزایش داشته است خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته رحم اجاره‌ای نقش یک تابو را داشته و از وجهه خوبی برخوردار نبود اما هم‌اکنون شرایط تغییر کرده است چراکه هستند زنانی که به صورت مادرزادی رحم ندارند یا از رحم ضعیفی برخوردار هستند فلذا بحث رحم اجاره‌ای و فرزند دار شدن برای این افراد گرچه هزینه‌های بالایی دارد اما شیرین است.
استان‌هایی که بیشترین رحم اجاره را دارند
این مشاور اهدای رحم اجاره‌ای افزود: امروز تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز بیشترین آمار فرزندآوری از طریق رحم اجاره‌ای را دارند همچنین در استان‌هایی که مراکز ناباروری دارند نیز این عمل انجام می‌شود. البته آماری از فرزند آوری از طریق رحم اجاره‌ای موجود نیست اما هم‌اکنون با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی تعداد افرادی که رحم اجاره‌ای در اختیار افراد می‌گذارند افزایش داشته است البته هنوز تعداد متقاضیان بیشتر است.
غلامی با بیان اینکه اجاره رحم زیر نظر وکلا انجام می‌شود و همه‌چیز به صورت قانونی در اسناد رسمی ثبت می‌شود خاطرنشان کرد: پرداخت هزینه، تحویل نوزاد و حتی کفالت نوزاد بعد از فوت والدین نیز به صورت رسمی مشخص می‌شود.
افزایش چهار برابری قیمت رحم اجاره‌ای در دو سال گذشته
او درباره نرخ رحم اجاره‌ای گفت: متأسفانه رحم اجاره‌ای نسبت به دو سال گذشته که نزدیک ۲۰ میلیون تومان بود افزایش چهار برابری داشته است و به ۸۰ میلیون تومان رسیده است و ما نیز هر مبلغی که زوجین راضی باشند را دریافت می‌کنیم. البته مشاورهایی که برای زوج‌های عرب رحم اجاره‌ای پیدا می‌کنند مبلغ زیادی را دریافت می‌کنند.
این مشاور در امر اجاره رحم در پایان مدعی شد: این موضوع باب شده است که مترجمین زبان عربی در مراکز باروری فعال شده‌اند و کارشان این است که زوج‌های عرب را می‌پذیرند. این مشاورین بر اساس شنیده‌ها برای مرتبط کردن زنان با خانواده‌های عرب بالا ده میلیون تومان دریافت می‌کنند. همچنین هزینه رحم اجاره‌ای برای عرب‌ها از ۱۵۰ میلیون تومان شروع می‌شود.
گفتنی است، یکی دیگر از مرتبط کننده‌های رحم‌های اجاره‌ای با زوج‌های جوان درباره قیمت رحم اجاره‌ای می‌گوید: قیمت از ۸۰ میلیون برجی دو میلیون تومان آغاز می‌شود و کم‌تر از این قیمت را دیگر نمی‌توانید پیدا بکنید.

تحلیل خبر

شاید سؤال شود رحم اجاره‌ای آیا خوب است یا بد؟ به فرض اگر خوب باشد برای فرزندآوری ایرانی‌ها خوب است یا خارجی‌ها همچون اعراب؟ چه انگیزه‌ای باعث می‌شود که زنی، رحم خود را اجاره دهد و چند ماه تحمل بارداری کند؟
سال‌ها رحم اجاره‌ای برای هر دو طرف، چه زنی که جنین دیگران را در رحم خود پرورش می‌داد و چه زوجینی که بدین طریق صاحب فرزندی می‌شدند، امری ناخوشایند و تابو در منظر آنها و اجتماع بود اما به تدریج که بر تعداد آنها افزوده شد از شدت بدبینی اجتماع نسبت به آنها کاسته شد ولی بازهم برای مردم جامعه ما انگشت‌نما و ثقیل است. البته برای زوجینی که دیگر هیچ امیدی به بچه‌دار شدن ندارند و از این طریق می‌توانند صاحب بچه شوند، اگر ایرانی باشند، امری قابل قبول و گره‌گشاست ولی موقعی که یک زن ایرانی، رحم خود را در اختیار زوجین غیرایرانی قرار می‌دهد آن هم به خاطر نیاز شدید مالی، وضعیت کاملاً متفاوت می‌شود. همانطور که در این خبر آمده «زنان اتباع بیگانه نیز رحم خود را اجاره می‌دهند اما از نظر قانونی تنها برای اتباع بیگانه می‌توانند این کار را انجام دهند» حال بر این مبنا اگر یک زن ایرانی رحم خود را در اختیار یک خارجی قرار دهد، ببینید چه ماهیتی دارد.
مشکل اصلی، اجاره دادن رحم نیست، بلکه کسانی که رحم خود را اجاره می‌دهند و یا کلیه خود را می‌فروشند و یا سایر اندام و جوارح خود را به دیگران واگذار می‌کنند، اگر صرفاً بخاطر نیاز شدید مالی باشد حاکی از فاجعه‌ای است که بنا به فقر مالی، گریبان بخشی از افراد جامعه را گرفته و آنها را تسلیم این شرایط کرده است.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس