دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 4/22/2024

به وب سایت رسمی روزنامه طلوع خوش آمدید

یکشنبه 13 اسفند 1402 ، 08 : 18

کد خبر : 27641

از 0 نفر 0

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:

مالیات جدید در راه است

مالیات جدید در راه است

امکان اجرای مالیات بر «درآمدهای اتفاقی»

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در برخی از کشورها مالیات بر «درآمدهای اتفاقی» دیده شده که در کشور ما هم این قانون باید اجرا شود و با توسعه سامانه مودیان اجرای این قانون امکان پذیر است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در برخی از کشورها مالیات بر «درآمدهای اتفاقی» دیده شده که در کشور ما هم این قانون باید اجرا شود و با توسعه سامانه مودیان اجرای این قانون امکان پذیر است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بابک نگاهداری در سیزدهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی از امکان اجرای اخذ مالیات از درآمدهای اتفاقی خبر داد و گفت: در برخی از کشورها مالیات بر درآمدهای اتفاقی دیده شده که در کشور ما هم این قانون باید اجرا شود و با توسعه سامانه مودیان اجرای این قانون امکان پذیر است.
وی با اشاره به موضوعات مالیاتی برنامه هفتم اظهار داشت: موضوع مهمی که در برنامه هفتم دیده شده است که منبع اصلی درآمد اصلی بودجه به جای نفت در درآمدهای مالیات تمرکز شود، همچنین از دیگر بندهای برنامه هفتم در بخش مالیات تعریف پایه‌های جدید مالیاتی است.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: از دیگر موضوعات برنامه هفتم در بخش مالیات این است که جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شود.
وی با بیان اینکه اتکای بیش از حد بودجه به نفت آسیب پذیری ایجاد می‌کند، گفت: باید به سمت افزایش سهم درآمدهای مالیات و گمرک پیش برویم. البته از سال ۱۴۰۰ سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه افزایش پیدا کرده بطوریکه این سهم از ۳۰ درصد، در سال ۱۴۰۲ به حدود ۴۲ درصد و در سال ۱۴۰۳ به ۵۱ درصد رسیده که نوید بخش خوبی است که به سمت منابع پایدار به جای درآمد منابع نوسان پذیر نفتی حرکت کرده‌ایم.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه یکی از دلایل فرار مالیاتی در کشورمان نظام مالیات ستانی سنتی و ممیز محوری است، گفت: هر چه به سمت هوشمندسازی برویم در جلوگیری از فرار مالیاتی بهتر عمل می‌کنیم و اقتصاد غیررسمی کاهش پیدا می‌کند و همچنین می‌توان مودیان جدید را شناسایی کنیم و در نهایت درآمد مالیاتی افزایش پیدا می‌کند.
نگاهداری تاکید کرد: نباید این انگاره در کشور وجود داشته باشد که مالیات‌ستانی ضد تولید است و باید این انگاره را که مالیات ستانی ضد تولید تلقی می‌شود با رویکردهای جدید بشکنیم و سامانه مودیان و سامانه پایانه‌های فروشگاهی از جمله زیرساخت اصلی این تغییر جهت از سمت مالیات ستانی سنتی به مالیات ستانی هوشمند است.


ارسال دیدگاه Post comments


آخرین عناوین « خبر برگزیده »

صفحه اینستاگرام روزنامه طلوع کانال واتس اپ روزنامه طلوع

پربازدیدترین ها