یکشنبه 3 تیر 1403 6/23/2024

به وب سایت رسمی روزنامه طلوع خوش آمدید

دوشنبه 7 خرداد 1403 ، 34 : 17

کد خبر : 27820

از 0 نفر 0

حسین‌زاده مطرح کرد؛

دعوت از ۱۱ نفر برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری

دعوت از ۱۱ نفر برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری

ورود بالای ۱۰۰ نماینده اصلاح‌طلب و اعتدالی به مجلس دوازدهم

یک منتخب مجلس دوازدهم گفت: بالای ۱۰۰ نفر اصلاح‌طلب و اعتدالی که خیلی از آنها شناسنامه‌دار هستند وارد مجلس شدند و اتفاقاً ترکیب مجلس دوازدهم نسبت به ادوار یازدهم و نهم بسیار متعادل‌تر است.

یک منتخب مجلس دوازدهم گفت: بالای ۱۰۰ نفر اصلاح‌طلب و اعتدالی که خیلی از آنها شناسنامه‌دار هستند وارد مجلس شدند و اتفاقاً ترکیب مجلس دوازدهم نسبت به ادوار یازدهم و نهم بسیار متعادل‌تر است.
عبدالکریم حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اینکه چشم‌انداز انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می‌تواند نسبت به انتخابات‌های ۹۸، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ از لحاظ مشارکت متفاوت باشد و به عبارتی آیا زمینه‌ای برای تغییر مسیر مشارکت مردم در این انتخابات می‌بینید، گفت: هر چند هنوز فضا تحت تاثیر شوک ناشی از فقدان رئیس جمهوری است اما در همین شرایط هم می‌توان نشانه‌هایی دید که می‌توانند نویدبخش زمینه‌ای تازه برای افزایش مشارکت باشند. خصوصاً اگر در فضای مجازی دقت کرده باشید حتی چهره‌هایی که نسبت به چند انتخابات گذشته بی‌توجه بودند، هم‌اکنون مشغول بحث‌های انتخاباتی شده‌اند و به نظر می‌رسد دغدغه انتخاباتی دارند.
به نظر من برای اینکه نرخ مشارکت در این دوره از ارقامی مانند ۵۵ درصد عبور کند، اصلاً کار سختی در پیش نیست. در سطح عمومی به نظر می‌رسد که جامعه آمادگی حضور با نرخ متوسط به بالا را در یک انتخابات دیگر داشته باشد و باید ببینیم آیا در سطح تصمیم‌گیران انتخاباتی تنوع نامزدها به شکلی خواهد بود که این اتفاق رخ دهد یا خیر؟
منتخب نقده و اشنویه در مجلس دوازدهم درخصوص این‌که ارزیابی خودتان چیست، فکر می‌کنید ضرورت این کار در میان تصمیم‌گیران انتخاباتی به اندازه کافی درک شده باشد، اظهار داشت: سعی می‌کنم جواب این سؤال شما را با نگاهی امیدوارانه بدهم و بگویم احتمالاً اینگونه است. هر چند نشانه‌هایی هم می‌توان یافت که خلاف این را ثابت می‌کنند اما به عنوان یک کنشگر سیاسی فکر می‌کنم مجموعه فعالانی که خواهان تغییر وضع موجود هستند باید در این مقطع که امکان یک کنشگری فعال، فراهم شده تا زمان اعلام نام نامزدهای تائید صلاحیت شده با نگاهی امیدوارانه به طرح‌ریزی و فعالیت بپردازند.
حسین زاده یادآور شد: یعنی باید حتی‌الامکان بهترین شرایط ممکن در تائید صلاحیت‌ها را برای این مقطع درنظر بگیریم تا بتوانیم حداکثر نیروی اجتماعی و سیاسی خود را در این مدت زمان کوتاه مجدداً فعال کرده و به صحنه بیاوریم. این البته به معنای رد واقع‌بینی‌های ضروری نیست. به عبارتی من فکر می‌کنیم در این مقطع جریان‌های خواهان تغییر باید با دو عنصر عمل خود را تنظیم کنند؛ یکی امیدواری کامل و دیگری واقع‌بینی صریح نسبت به شرایط و همینطور تجارب گذشته.
منتخب مردم نقده گفت: وقتی دولت اول آقای روحانی با مجلس نهم که سراسر اصولگرا و از جریان مخالف او بود توانست کار کند، یک دولت اصلاح‌طلب یا اعتدالی به طریق اولی با مجلس دوازدهم می‌تواند همکاری کند. جدای از این اتفاقاً من در انتخابات مجلس دوازدهم نشانه‌های امیدوارکننده‌ای یافتم. عموم ناظران به عدم مشارکت ۶۰ درصدی مردم در این انتخابات توجه می‌کردند در حالیکه مسائل دیگری هم در کار بود. مثلاً در عموم حوزه‌های انتخابیه‌ای که کفی از رقابت شکل گرفت، مشارکت هم بالاتر رفت و این یعنی همچنان جامعه آماده مشارکت سیاسی است به شرطی که شرایطش مهیا باشد.
حسین‌زاده درباره این که در انتخابات گذشته این شرایط مهیا نشد و چه تضمینی هست که این بار به فاصله کمتر از ۶ ماه بشود، بیان کرد: بله به آن شکلی که می‌خواستیم نبود اما به هر حال بالای ۱۰۰ نفر اصلاح‌طلب و اعتدالی که خیلی از آنها شناسنامه‌دار هستند وارد مجلس شدند. من قبول دارم جامعه منتظر سیگنالی قوی‌تر از این برای مشارکت است اما وظیفه ما الان این نیست که به انتخابات‌های قبلی عقب‌گرد کنیم و با مبنا قرار دادن آنها، منفعل بمانیم.
وی در پاسخ به این‌که جریان اصلاحات و اعتدال چه می‌تواند انجام دهد، گفت: مهم‌ترین کار این است که اولاً حداکثر ظرفیت نامزدهای خود را بشناسیم و فعال کنیم. ما در مجلس دوازدهم گفتمان «نه به تندروی» را پیش کشیدیم و اتفاقاً تعداد نمایندگان خوب با سوابق خوبی وارد مجلس شدند و در ادامه همین پروسه معتقدم «گام دوم نه به تندروی» انتخابات ریاست جمهوریست و بنده به عنوان نماینده ملت درخواست دارم آقایان زیر به ترتیب حروف الفبا: «پزشکیان»، «جهانگیری» «محمد جواد آذری جهرمی»، «محمد شریعتمداری»، «علی اکبر صالحی»، صدر، «طیب نیا»، «ظریف»، «عارف»، «حسن قاضی زاده هاشمی»، «لاریجانی» برای انتخابات ثبت نام کنند و در نهایت هم در مسیر ائتلاف سیاسی رفته و بعد از رد و تأیید صلاحیت‌ها همچون انتخابات ترکیه و جریان رقیب اردوغان که ۶ حزب ائتلاف کردند همه این افراد با مرکزیت و میانجیگری بزرگان پشت یک نفر بایستند.


ارسال دیدگاه Post comments


آخرین عناوین « خبر برگزیده »

صفحه اینستاگرام روزنامه طلوع کانال واتس اپ روزنامه طلوع

پربازدیدترین ها