سه شنبه 26 تیر 1403 7/16/2024

به وب سایت رسمی روزنامه طلوع خوش آمدید

چهار شنبه 16 خرداد 1403 ، 07 : 18

کد خبر : 27847

از 0 نفر 0

پیش از برگزاری نشست شورای حکام آژانس صورت گرفت؛

هشدار اولیانوف به تروئیکای اروپایی نسبت به پیامدهای هرگونه طرح ضدایرانی

هشدار اولیانوف به تروئیکای اروپایی نسبت به پیامدهای هرگونه طرح ضدایرانی

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ابراز امیدواری کرد که «قطعنامه ضد ایرانی» انگلیس، فرانسه و آلمان در جلسه فردای شورای حکام بررسی نشود چرا که اوضاع را به شدت بدتر می‌کند.+ تحلیل خبر

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ابراز امیدواری کرد که «قطعنامه ضد ایرانی» انگلیس، فرانسه و آلمان در جلسه فردای شورای حکام بررسی نشود چرا که اوضاع را به شدت بدتر می‌کند.
به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف، در شبکه اجتماعی ایکس با اشاره به جلسه پیش روی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیش بینی کرد که جلسه ماه ژوئن آرام نباشد.
این دیپلمات روس ابراز امیدواری کرد که «قطعنامه ضد ایرانی» تروئیکای اروپایی مطرح نشود چرا که چنین قطعنامه‌ای نمی‌تواند نتایج مثبتی در بر داشته و اوضاع را به شدت بدتر می‌کند.
اولیانوف هفته پیش خبر داده بود که با محسن نذیری اصل نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و درباره نشست آتی شورای حکام گفت‌وگو کرده بود.
نشست شورای حکام آژانس طبق برنامه اعلام شده در ساختمان مرکز بین‌المللی وین آغاز ‌شد. موضوع ایران یکی از سرفصل‌هایی است که طبق جلسات پیش، در دستور کار شورا عنوان شده و قرار است راستی آزمایی و بازرسی فعالیت‌های اتمی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجرای توافقنامه پادمان بررسی شود.خبرگزاری رویترز به تازگی و با اشاره به توزیع پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی تروئیکای اروپایی نوشت که این قطعنامه، تهدیدی برای ارجاع پرونده اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل نیست.رویترز که پیشتر در گزارشی از مخالفت ایالات متحده آمریکا با قطعنامه پیشنهادی انگلیس، فرانسه و آلمان علیه ایران خبر داده بود، به نقل از سه دیپلمات اروپایی ادعا کرد که پیش‌نویس این قطعنامه بین ۳۵ عضو شورای حکام توزیع شده است.این خبرگزاری به نقل از یک مقام ارشد اروپایی، نوشت: «ما آمریکایی‌ها را تحت فشار قرار داده‌ایم اما آنها همچنان گمان می‌کنند که نباید کاری برای تشدید تنش با ایران انجام داد. اما این سیاست تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است و ما معتقدیم که اکنون باید سرسختی خود را نشان دهیم.»
به نوشته رویترز، قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی از رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد که گزارش جامع‌تری را از فعالیت‌های اتمی ایران ارائه دهد.
درحالی که رسانه‌های غربی از مخالفت آمریکا با این قطعنامه گزارش می‌کنند، اما شنیده‌های خبرنگار ایرنا حاکی است که عناصر سند پیشنهادی عیناً همان مطالب مورد تائید و حمایت واشنگتن است و در واقع می‌توان اینطور ادعا کرد که قطعنامه پیشنهادی بر اساس دیدگاه آمریکا تنظیم شده اما قرار است به پای تروئیکا نوشته شود.

تحلیل خبر

حرکت خطرناک شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران

دکتر محمدمهدی جعفری زاده

اگر سهم خواهی روسیه و زیاده‌طلبی آمریکا (ترامپ) و نپختگی جناح‌های سیاسی داخل کشور نبود و "برجام" به نتیجه مطلوب می‌رسید، امروز تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) نمی‌توانستند جهت صدور قطعنامه جدید علیه ایران در شورای حکام، تحرکات جدید خود را آغاز کنند.
در روزهای پایانی تثبیت برجام، روسیه خواهان سهم ویژه خود، پس از اجرای آن شد لذا ایران و طرف‌های غربی را زیر فشار خواسته خود گذاشته و تصمیمات را در هاله‌ای از ابهام فرو برد. ترامپ نیز که دروازه ایران را بر روی آمریکا پس از برجام بازنمی‌دید و احساس می‌کرد فقط اروپاییان و روسیه از قِبَل آن به منافع خود خواهند رسید، دست به حرکتی ناشایست زد و متن توافقنامه را پاره کرد. از آن پس همه چیزِ در بن بست قرار گرفت.
حال که به بهانه فعالیت هسته‌ای ایران، زمینه برای تروئیکای اروپایی فراهم شده و احتمال صدور قطعنامه علیه ایران وجود دارد، روسیه به آنها هشدار داده که علیه ایران وارد اجماع بین المللی نشوند چرا که بعد از آن، فشارهای سنگین‌تری به ایران وارد خواهد شد و احتمال تصمیم‌گیری‌های خطرناک‌تر اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی در مراحل بعدی، دور از ذهن نیست. روسیه آن زمانی که می‌توانست به ایران کمک کند و کار برجام را به سرانجام مثبت برساند، نکرد و حالا به هشدار بسنده کرده است. در ماجرای برجام، آمریکا و روسیه، گرچه ظاهراً موضع متفاوت داشتند ولی در عمل هر دو، آن را ناکام گذاشتند. به قول شهید مطهری، کمونیسم
[روسیه و چین] و امپریالیسم [ آمریکا] مانند دو تیغه یک قیچی هستند که گرچه در ظاهر با هم تضاد دارند ولی برای قطع یک ریشه به حرکت درمی‌آیند...


ارسال دیدگاه Post comments


آخرین عناوین « یادداشت / تحلیل خبر »

صفحه اینستاگرام روزنامه طلوع کانال واتس اپ روزنامه طلوع

پربازدیدترین ها