سه شنبه 26 تیر 1403 7/16/2024

به وب سایت رسمی روزنامه طلوع خوش آمدید

جمعه 25 خرداد 1403 ، 43 : 16

کد خبر : 27875

از 0 نفر 0

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار شیراز:

قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است و میوه به صورت دانه‌ای خریداری می‌شود

قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است و میوه به صورت دانه‌ای  خریداری می‌شود

قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است و میوه به صورت دانه‌ای خریداری می‌شود

امسال فصل نوبرانه‌های میوه با قیمت‌های نجومی همراه شده است و نگرانی مردم را بابت احوالات بازار در هفته‌های آتی تشدید می‌کند.

امسال فصل نوبرانه‌های میوه با قیمت‌های نجومی همراه شده است و نگرانی مردم را بابت احوالات بازار در هفته‌های آتی تشدید می‌کند.
به گزارش ایلنا، با نزدیک شدن به فصل تابستان، توسعه بازار میوه‌های نوبرانه و رسیدن به اوج گرانی میوه و تره‌بار را شاهد هستیم؛ تورم در بخش میوه و تره‌بار به اندازه‌ای بالا است که اقشار متوسط و ضعیف، هیچ چاره‌ای جز حذف کردن آن ندارند.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار شیراز گفت: قیمت میوه‌های نوبرانه نسبت به سال‌های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده است.
فرزاد رضایی در گفت و گو با ایلنا افزود: با توجه به افزایش و گرانی قیمت محصولاتی مانند زرد آلو و آلبالو و ... افزایش تولید و برداشت باعث می‌شود تا قیمت این محصولات در آینده نزدیک روند کاهشی به خود بگیرد.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار شیراز با اشاره به اینکه گرانی قیمت میوه‌های نوبرانه از مبدأ است و خرده‌فروش‌ها نقشی در این گرانی ندارند، ادامه داد: اگرچه قیمت هر کیلو گیلاس در میدان میوه و تره‌بار حدود 200 هزار تومان است اما مغازه‌داران با سود بسیار اندکی این محصولات و میوه‌ها را در اختیار مردم قرار می‌دهند.
رضایی با بیان اینکه در شرایط فعلی میوه‌فروشان شیراز به سود اندک راضی هستند، گفت: در شرایط فعلی افزایش و گرانی قیمت میوه‌های نوبرانه باعث شده تا مغازه‌داران از دریافت سود قانونی خود صرف نظر کنند و میوه‌ها را با قیمتی منصفانه در اختیار مردم قرار دهند.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار شیراز معتقد است کوچک شده سفره‌های مردم باعث شده تا بعضی از خانوارها با مشکل مواجه باشند، بیان کرد: اگرچه منکر تخلفات صنفی نیستیم اما میزان تخلفات صنفی در میوه‌فروشان کاهش یافته است و به قدری قیمت میوه‌ها گران است که افزایش قیمت قانونی آن مردم را با مشکل مواجه می‌کند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت هر کیلو گیلاس حدود 300 هزار تومان است اگر مغازه‌داران بخواهند سود قانونی یعنی 30 درصد را لحاظ کنند این میوه از سبد خرید مردم حذف می‌شود.
میوه‌فروشان 15 درصد از سود را در مسیر میدان تره‌بار تا مغازه از دست می‌دهند
رضایی با اشاره به اینکه مشکلات صنف میوه‌فروشان بسیار بیشتر از سایر صنوف است، گفت: در حال حاضر مغازه‌داران قیمت میوه‌ها را بسیار پایین‌تر می‌فروشند و دلالان میدان میوه و تره‌بار بعضی از موضوعات را رعایت نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه میوه‌فروشان حدود 15 درصد از سودشان را از مسیر میدان میوه و تره‌بار تا مغازه از دست می‌دهند، تصریح کرد: حدود
5 درصد از قیمت میوه بابت سورتینگ و 5 درصد بابت سبد میوه و .... کسر می‌شود و افزایش قیمت میوه به مراتب به ضرر میوه‌فروشان است قیمت هر کیلو دور ریز میوه‌ای مانند گیلاس 200 هزار تومان
است.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار شیراز با اشاره به وضعیت استقبال مردم از خرید میوه، افزود: قدرت خرید مردم در چند سال گذشته به شدت کاهش یافته است و میوه به صورت دانه‌ای خریداری می‌شود.
به گفته رضایی میزان فروش میوه واحدهای میوه‌فروشی در شیراز کاهش محسوسی داشته است و گفت: در حال حاضر فروش میوه در بعضی از میوه‌فروشی‌ها از 2 تن به 700 الی 800 کیلو رسیده است و میزان خرید مردم حدود یک سوم کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه وضعیت معیشتی مردم اجازه خرید میوه را به صورت کلان نمی‌دهد، بیان کرد: سال‌های گذشته میزان پلاستیک در واحدهای صنفی میوه‌فروشی 4 کیلو بود اما در حال حاضر میزان پلاستیک‌ها به یک کیلو کاهش یافته است.


ارسال دیدگاه Post comments


آخرین عناوین « یادداشت / تحلیل خبر »

صفحه اینستاگرام روزنامه طلوع کانال واتس اپ روزنامه طلوع

پربازدیدترین ها