سه شنبه 26 تیر 1403 7/16/2024

به وب سایت رسمی روزنامه طلوع خوش آمدید

سه شنبه 2 خرداد 1402 ، 36 : 16

کد خبر : 26761

از 0 نفر 0

قالیباف:

متأسفانه مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته‌ایم

متأسفانه مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته‌ایم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه حکمرانی در داخل کشور، در منطقه و در عرصه بین‌الملل در یک پیچ تاریخی قرار داریم، تأکید کرد: امروز در حالی باید به حکمرانی نو توجه کنیم که هندسه نظم جهانی در حال تغییر است و ما نیز در کانون این تغییرات قرار داریم؛ لذا اگر برای قرار گرفتن در یک موقعیت درست در نظم جهانی تلاش نکنیم، هم فرصت بزرگی را از دست داده‌ایم و هم به سمت یک تهدید بزرگ پیش رفته‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه حکمرانی در داخل کشور، در منطقه و در عرصه بین‌الملل در یک پیچ تاریخی قرار داریم، تأکید کرد: امروز در حالی باید به حکمرانی نو توجه کنیم که هندسه نظم جهانی در حال تغییر است و ما نیز در کانون این تغییرات قرار داریم؛ لذا اگر برای قرار گرفتن در یک موقعیت درست در نظم جهانی تلاش نکنیم، هم فرصت بزرگی را از دست داده‌ایم و هم به سمت یک تهدید بزرگ پیش رفته‌ایم.
به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که با موضوع نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در نظم جهانی در حال ظهور در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه‌(س) گفت: برگزاری این نشست یک فرصت استثنایی است چرا که در آینده نزدیک برنامه هفتم در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و جهت‌گیری‌های حداقل ۵ سال آینده کشور در جریان احکام آن رقم می‌خورد.
برنامه هفتم، نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور است
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به شرایط مهم و خاص کنونی اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید بر باورهای خود مبتنی بر سنت‌های الهی بایستیم و بدانیم در حین اینکه خداوند موفقیت ما را تضمین کرده قطعاً سختی‌هایی نیز خواهیم داشت و یاری دین خدا و خدمت به بندگان خدا همواره مسیر پرچالشی بوده است که باید آن را بپذیریم.
وی در ادامه برنامه هفتم کشور را نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور دانست و افزود: در حوزه سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی برنامه‌ریزی کنیم و قطعاً باید یک نقشه راه قوی داشته باشیم که حاصل بررسی کارشناسی برنامه‌ها و شرایط داخلی و خارجی کشور است.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ما در برنامه هفتم بنا به تدابیر رهبر معظم انقلاب باید مسئله محور حرکت کنیم و زمانی که قصد داریم مسئله محور باشیم، باید اولویت‌های محدودی داشته باشیم تا با اجرای آن بتوانیم مسائل اساسی را حل کنیم.
اگر نقاط ضعف را برطرف نکرده و نقاط قوت را تقویت نکنیم، قدرت حل مسئله را از دست می‌دهیم
قالیباف با بیان اینکه شاهد تحولات جدی در عرصه داخلی و بین‌المللی در سال‌های اخیر بوده‌ایم، عنوان کرد: در این شرایط نیازمند حکمرانی جدید و تحول در اداره کشور هستیم؛ همانگونه که رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد رحلت حضرت امام (ره) در سال ۹۹ فرمودند باید تحولی در کشور صورت گیرد و امام ما امام تحول بوده
است.
قدرت جمهوری اسلامی به مردمی بودن آن است
وی در ادامه با تأکید بر اینکه کشور نیازمند تحول است، اظهار کرد: یکی از چالش‌های جدی ما در داخل کشور، موضوعات اقتصادی و جنگ ترکیبی و ادراکی است که جهان سلطه به عنوان یک جنگ تمام عیار علیه ما رقم زده است لذا لازم است ما هم در مقابل طراحی دشمن، اقدام کنیم و طراحی دقیق داشته باشیم و سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم.
ضرورت اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان این که هر کسی که به وطن و خاک خود علاقه دارد باید یک کار انجام دهد و آن این است که در سایه جمهوری اسلامی کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برساند افزود: هرچه به جز این، تنها در حد حرف است و باید بدانیم که نمی‌توان در قدرت بود و فقط حرف زد بلکه امروز در قدرت هستیم که عمل کنیم و مشکلات مردم را برطرف کنیم.
وی افزود: امروز در حالی باید به حکمرانی نو توجه کنیم که هندسه نظم جهانی نیز در حال تغییر است و ما نیز در کانون این تغییرات قرار داریم و توجه کنیم که اگر امروز برای قرار گرفتن در یک موقعیت درست در نظم جهانی تلاش نکنیم، هم فرصت بزرگی را از دست داده‌ایم و هم به سمت یک تهدید بزرگ پیش می‌رویم.
موفقیت ما در موضوعات داخلی و خارجی در هم تنیده شده‌اند
قالیباف در ادامه با بیان اینکه در حوزه حکمرانی در داخل، منطقه و بین‌الملل در یک پیچ تاریخی قرار داریم، تأکید کرد: وقتی از تحول در حکمرانی صحبت می‌کنیم درباره اندیشه‌های سیاسی و مبانی حاکمیت جمهوری اسلامی صحبت نمی‌کنیم چرا که ما تا آخر پای این مبانی ایستاده‌ایم و لذا حکمرانی نو به معنای این است که به موضوعات اجرایی روز جامعه در ابعاد مختلف تمرکز کنیم و نظام را به نحوی اداره کنیم تا نیازهای مادی و معنوی جامعه را پاسخ دهیم.
وی خطاب به روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور، تاکید کرد: امروز این موضوع یعنی حکمرانی در مسائل داخلی کاملاً با حکمرانی ما در عرصه خارجی گره خورده است چنانچه موفقیت ما در عرصه خارجی کاملاً به موضوعات داخلی ما گره خورده و این دو عرصه بیش از هر زمان دیگری در هم تنیده‌اند.
رئیس مجلس حکمرانی را نتیجه تلاقی دو عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی دانست و اظهار کرد: این در حالی که گاهی اوقات شاهد هستیم که هنگام تصمیم‌گیری، تشخیص علمی می‌دهیم، اما به تصمیم سیاسی دقت نمی‌کنیم و صرفاً می‌گوییم با کار کارشناسی، موضوع را علمی بررسی کردیم و گاهی نیز یک تصمیم سیاسی می‌گیریم، اما به جوانب علمی و کارشناسی آن توجه نکرده‌ایم و درنهایت منجر می‌شود که وادادگی، تندروی و یا عوام‌فریبی صورت گیرد.
حکمرانی نو به معنای ابزار نو، روش نو و رویکردهای نو است
وی ادامه با اشاره به یکی از تاکیدات امام (ره) درباره حوزه اقتصاد مبنی بر این که دخالت دولت در بازار حرام است و باید اجازه دهد مردم خودشان بازار را مدیریت کنند اظهار کرد: مبانی ما در همه ابعاد مردم هستند و بنابراین زمانی که حرف از حکمرانی نو می‌زنیم یعنی با چه نوآوری و خلاقیتی بتوانیم یک رابطه تعاملی دوجانبه با مردم در همه شئونات داشته باشیم.
وی با بیان این که حکمرانی نو به معنای ابزار نو، روش نو و رویکردهای نو، است تاکید کرد: ما نباید از ظرفیت مردم در سیاست، اقتصاد و سایر حوزه‌ها به صورت مقطعی استفاده کنیم.
سیاست تجاری نیاز به اصلاح دارد
وی در ادامه دیپلماسی اقتصادی را به معنای سیاست تجارت دانست و گفت: در حال حاضر اقتصاد ما در عرصه تجارت محدود به فولاد، پتروشیمی و خام فروشی است درحالی که ضرورت دارد مزیت‌های خود را بیابیم و سیاست تجاری خود را اصلاح و در یک نگاه جدید تلاش کنیم تراز مجموعه تجارت ما در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی مثبت بوده و منفی نباشد.
متأسفانه مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته‌ایم
رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در ادامه با اشاره به ویژگی‌های حکمرانی نو، حرکت مبتنی بر سنت‌های الهی و تکیه بر مردم را دو اصل مهم برای تغییر حکمرانی دانست و با تاکید بر این که پیروزی ما در دفاع مقدس با حضور مردم بود و شهید سلیمانی نیز با تکیه بر مردم توانست با آمریکا بجنگد اظهار کرد: باید اعتقاد داشته باشیم که عرصه اقتصاد، تجارت بین‌الملل، سیاست تجاری و دیپلماسی کشور هم غیر از این نیست، اما متأسفانه ما، مردم را از همه عرصه‌ها کنار گذاشته‌ایم.
قالیباف بر همین اساس تصریح کرد: ذات، جوهره و قدرت جمهوری اسلامی در مردمی بودن آن است و باید عمیقاً به این باور داشته باشیم قوت و قدرت اصلی ما قلب مردم است.
براساس این گزارش، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و تعدادی از سفرای ایران در خارج از کشور نیز در این جلسه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

تحلیل خبر

سهم مردم در تصمیم سازی ها و تصمیم‌گیری‌ها چقدر است؟

دکتر محمدمهدی جعفری زاده

برای فهم درست جایگاه و نقش مردم در هر کشور باید دید که مردم چقدر در تصمیمات حکومتی، سهم دارند. هر چقدر سهم مردم در تصمیمات حکومتی بیشتر باشد نقش آفرینی آنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بیشتر خواهد بود.
گاهی مردم با حضور در یک انتخابات آزاد و بدون قیود محدودکننده، با آرای مستقیم خود، اظهارنظر رسمی و قانونی می‌کنند. در این حالت هرچقدر انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان دستشان در انتخاب باز باشد و بتوانند سلایق و عقاید خود را ابراز کنند، سهم آنان در انتخاب نمایندگان خویش بیشتر خواهد بود.
علاوه بر انتخابات آزاد، مردم از طرق دیگر نیز حرف خود را می‌زنند و توقع دارند که نقش سرنوشت‌سازشان فراموش نشود. از جمله این طرق، اظهارنظر در مطبوعات و رسانه‌های جمعی می‌باشد. در این مسیر هم هرچه مردم آزادانه‌تر بتوانند در امور و تصمیمات مهم، پیشنهاد، انتقاد و نظر دهند و حرف‌های آنان شنیده شده و به آنها عمل کنند، سهم آنان در همه عرصه‌ها روشن می‌شود.
طریق دیگر، نظرسنجی و نظرخواهی از مردم است که معمولاً در کشورهای دمکراتیک جایگاه ممتازی دارد و دستگاه‌های مستقل و بی طرف، دایما با نظرخواهی از مردم و تجزیه و تحلیل و سپس انتشار نتایج آن (بدون هیچگونه اعمال نفوذ و سانسور) و سنجش رضایت مردم از عملکرد مسئولان و اشخاص حقیقی و حقوقی، به تصحیح «ساختارها و کارکردها» می‌پردازند. همه این نظرسنجی‌ها هم، به شیوه‌های کاملاً علمی انجام می‌گیرد.
اگر در قانون اساسی کشور هم همه پرسی و رفراندوم به عنوان راه چاره برون رفت از مسائل کلان به رسمیت شناخته شده باشد، گاه‌گاهی از آن نیز استفاده می‌شود تا طبق نظر ملت، جهت‌گیری‌ها، سیاست‌ها و رویکردهای مدیریت کشور، تعیین شود.
مسئولان و مدیران قوای سه گانه در یک نظام مردمی و دموکراتیک باید تابع و مجری نظرات مردم باشند تا از پشتوانه شکست ناپذیر ملت برخوردار شوند.بهترین شیوه برای دستیابی به یک مشارکت عظیم ملی، توافقی کردن امور بین طرفین است: توافق بین کارگر و کارفرما، موجر و مستأجر، زن و شوهر، شرکای تجاری، استاد و شاگرد و ... باید مبنای قانون گذاری در این عرصه‌ها باشد.
همانطور که در کشورهای پیشرفته، مبنای قانون‌گذاری‌شان، توافق و تفاهم بین طرفین در همه امور است در کشور ما نیز باید با محوریت این شیوه، کارها به خود مردم سپرده شود تا شاهد حضور گسترده آنان در تصمیم‌سازی ها و تصمیم گیری های خرد و کلان باشیم.


ارسال دیدگاه Post comments


آخرین عناوین « یادداشت / تحلیل خبر »

صفحه اینستاگرام روزنامه طلوع کانال واتس اپ روزنامه طلوع

پربازدیدترین ها