به قلم مدیر مسئول
 
حسن کامران نماینده اصفهان تأکید کرد؛ فشارهای سیاسی پشت پرده برخورد با مفاسد اقتصادی

متأسفانه اخبار ضدونقیض و شایعات، ذهن مردم را به‌شدت آشفته کرده است...

12345678910...
تحلیل خبر
 
فلاحت‌پیشه: مجلس را به بازی گرفتند در جلسات غیرعلنی به‌جای شفافیت، نمایندگان را دور می‌زدند

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بابیان اینکه در جلسات غیرعلنی به‌جای شفافیت، نمایندگان را دور...

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@yahoo.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

یکشنبه 13 مرداد 1398 02 : 12 تعداد بازدید ها : 152 کد خبر : 19023

تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: ثبت یک طلاق به ازای هر سه ازدواج کاهش آمار «ازدواج» در کشور

0

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از کاهش آمار ازدواج در کشور انتقاد کرد و گفت: سال گذشته ۵۵۰ هزار ازدواج در کشور اتفاق افتاده که این...

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از کاهش آمار ازدواج در کشور انتقاد کرد و گفت: سال گذشته ۵۵۰ هزار ازدواج در کشور اتفاق افتاده که این آمار نسبت به سال گذشته کاهش‌یافته و این موضوع پیام خوبی برای کشور ندارد.
به گزارش ایسنا، محمدمهدی تندگویان در مراسم روز ملی ازدواج بابیان اینکه بر اساس آمارهای سال گذشته به ازای هر سه ازدواج یک طلاق اتفاق افتاده است گفت: این آمار مناسبی برای کشوری که روزی طلاق در آن جایی نداشت، نیست.
تندگویان در ادامه بابیان اینکه با توجه به شرایط فعلی دنیا، توسعه و مسائل نوپدید نیاز داریم تا مشاوره پیش از ازدواج برای جوانان اجباری شود، اظهار کرد: از ابتدای امسال به ۷۰ مرکز جدید مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده مجوز داده شده است و از قانون‌گذاران می‌خواهیم تا موضوع مشاوره‌های پیش از ازدواج را اجباری کنند.
تأثیر مشاوره‌های اجباری ازدواج در کاهش طلاق و افزایش ازدواج
معاون امور جوانان بابیان اینکه موضوع دفاتر مشاوره ازدواج و خانواده با کمک وزیر ورزش و جوانان، دستور وی و کمک دولت پیگیری شده است تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۴۰۰ مرکز مشاوره ازدواج و خانواده به شکل فعال در سراسر کشور به شکل تخصصی به مشاوره ازدواج می‌پردازند. آمارها نشان می‌دهد در استان‌هایی که مشاوره‌های پیش از ازدواج با کمک نهادهای داخلی استان به شکل اجباری انجام شده است تا ۲۵ درصد شاهد افزایش ازدواج و پیشگیری از طلاق بوده‌ایم. تندگویان بابیان اینکه حتی در استان‌هایی که شاهد رواج طلاق بوده‌ایم، مشاوره‌ها کمک‌کننده بوده‌اند، تصریح کرد: مشاوره‌های اجرایی به شکل‌گیری زندگی سالم کمک می‌کنند و باید به‌طورجدی پیگیری شوند. امسال نظام روان‌شناسی در حوزه صدور مجوزها در کنار معاونت جوانان قرار داشت که باید از این موضوع تقدیر کرد.
وی در ادامه از قانون‌گذاران خواست تا موضوع خدمات مشاوره و روان‌شناسی را تحت پوشش بیمه قرار دهند تا به‌این‌ترتیب هم دفاتر مشاوره رونق بگیرند و مراجعین با رغبت بیشتری به مراکز مراجعه کنند.
جوانان صاحب شغل و درآمد نیز تمایلی به شکل‌گیری خانواده و تعهدپذیری ندارند
تندگویان در ادامه اظهار کرد: نه‌تنها باید زوج‌های جوان پیش از ازدواج از مشاوره‌های تخصصی بهره‌مند شوند بلکه چه‌بهتر که مشاوران تا پایان عمر کنارشان باشد و همچنین مددکاران اجتماعی باید در کنار دانش‌آموزان و خانواده‌ها در مدارس باشند و به سمت خانواده محوری حرکت کنیم. امروز مدارس تنها بر روی مهارت‌های علمی تأکید دارند؛ اما نیاز داریم تا به سمت آموزش مهارت‌های زندگی حرکت کنیم.
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بابیان اینکه امسال اتفاقات خوبی در حوزه ازدواج شکل‌گرفته است، توضیح داد: امسال به دنبال تغییر فرهنگ ازدواج بوده‌ایم. یکی از دلایل کاهش ازدواج در کشور  موضوعات فرهنگی و نگرش‌های جوانان است. اگرچه موضوعات اقتصادی به روی گرایش جوانان به ازدواج مؤثر هستند اما شاهد آن هستیم که حتی جوانان صاحب شغل و درآمد نیز تمایلی به شکل‌گیری خانواده و تعهدپذیری ندارند. به همین دلیل باید جوانان را به سمتی ببریم که تمایل به ازدواج و تعهدپذیری داشته باشند.
تندگویان با اشاره به اینکه رسانه‌ها، فرهنگ و هنر باید در این موضوع قوی‌تر عمل کند اظهار کرد: این نهادها باید تغییر نگرش ایجاد کنند و پیام ما به هنرمندان این است که اگر در کشور آثار فاخر تولید شود حتی پس از سال‌ها به آن پرداخته خواهد شد و برگزاری اولین هفته فیلم ازدواج مصداق این موضوع است.
وی بابیان اینکه امسال برای اولین بار به کسانی که قصد تأسیس و توسعه دفاتر مشاوره ازدواج دارند وام پرداخت می‌شود، گفت: توجه ویژه به مناطق محروم داشتیم به‌طوری‌که در استان سیستان و بلوچستان که هیچ دفتر مشاوره وجود داشت چهار دفتر فعال شدند. این دفاتر در مرحله اولیه مشاوره رایگان ارائه می‌دهند. همچنین در هفته ازدواج نیز دفاتر مشاوره وزارت ورزش و جوانان اقدام به ارائه مشاوره رایگان در کشور می‌کنند.
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه از تشکیل اولین مجمع خیرین ازدواج در کشور خبر داد و گفت: هفته آینده این مجمع کشوری برای اولین بار آغاز به کار می‌کند و قرار است شاکله مشخصی برای فعالیت این خیرین در حوزه‌های مختلف مسکن تأمین جهیزیه و... باشد. در حال حاضر این مجموعه در ۱۴ استان شکل‌گرفته و قرار است به‌عنوان نهاد عمومی و غیردولتی برای خیرین
باشد.
تندگویان بابیان اینکه امسال قوه قضائیه روز بدون طلاق را در نظر گرفته اظهار کرد: البته این اقدام نمادین است؛ امیدواریم به سمتی حرکت کنیم تا قبح طلاق تا حدی باشد که جوانان به‌راحتی به سمت طلاق نروند.
پرداخت به‌روز وام ۱۵ میلیونی ازدواج
وی در ادامه با اشاره به کاهش آمار ازدواج امسال نسبت به سال گذشته افزود: معتقد هستیم که دیگر افزایش وام ازدواج کمکی به افزایش میزان ازدواج در کشور نخواهد کرد. سال گذشته با کمک دولت وام ۱۵ میلیونی ازدواج به شکل به‌روزرسانی شده پرداخت شد و مدت‌زمان انتظار برای دریافت وام ازدواج حداکثر به یک ماه رسید.
تندگویان در ادامه از برگزاری ۸ هزار کارگاه آموزشی خانواده در سال گذشته خبر داد و گفت: بااین‌وجود ما معتقد هستیم که با توجه به ظرفیت موجود در اندازه کافی جوانان در این کارگاه‌ها حاضر نمی‌شوند این در حالی است که انتظار داریم تا جوانان بیشتر از این کارگاه‌ها استقبال کنند.
به گزارش ایسنا، اعظم کریمی، مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان نیز در همایش ملی ازدواج، هدف از برنامه‌های این هفته را فاصله‌گیری از اجرای نمادین و تجمل‌گرایی و رسیدن به ازدواج ساده دانست و افزود: برنامه‌های هفته ملی ازدواج محتوا محور است که از طریق رسانه‌ها و سمن‌ها اطلاع‌رسانی شده است.
کریمی بابیان اینکه برنامه‌های هفته ملی ازدواج تلنگری تأمل‌برانگیز است ادامه داد: نباید از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی که همانا ساده زیستی است فاصله بگیریم. درصددیم با اجرای این برنامه‌ها به سمت و سویی برویم که زوج‌های جوان از میزبانی برای برنامه‌های تجمل محور دوری کنند.
وی با اشاره به اینکه اعتقاد داریم می‌توانیم با فرهنگ‌سازی زمینه ازدواج آسان و پایدار را فراهم کنیم، اظهار کرد: تأکید اصلی و مأموریت اصلی وزارت ورزش و جوانان جا انداختن مشاوره پیش از ازدواج است که معاونت امور جوانان برنامه‌های ویژه‌ای را برای این مهم محقق ساخته است.
به گزارش ایسنا، در این مراسم ضمن رونمایی از تمبر هفته ملی ازدواج، مراسم ازدواج اقوام ترکمن به شکل نمادین نیز اجرا شد.

تحلیل خبر

پیام ناخوشایند افزایش طلاق، به قول معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، برای کشوری که روزی طلاق در آن جایی نداشت، مناسب نیست. هر پدیده اجتماعی در مراحل موجودیت خود با سه مرحله مواجه می‌شود: مرحله تولد، مرحله رشد و مرحله افول. گرچه همه پدیده‌های اجتماعی، الزاماً از این سه مرحله عبور نمی‌کنند و امکان دارد در یک مرحله متوقف شده و به مرحله بعد نرسند و یا سال‌های طولانی بگذرد تا وارد مرحله بعد شوند، ولی آنچه مهم است این است که مسئولان و مردم بدانند علل و عوامل تولد، رشد و افول هر پدیده اجتماعی چیست و راه مبارزه با آنها را دانسته و به‌موقع وارد عمل شوند. یک پدیده اجتماعی می‌تواند مثبت یا منفی باشد. متأسفانه پدیده‌های منفی اجتماعی در جامعه ما مانند اعتیاد، بیکاری، طلاق، فقر، انواع جرائم، کشف حجاب، بحران‌های خانوادگی و شغلی و... هیچ‌کدام به‌طورجدی و مستمر از مرحله تولد تا رشد و افول، مورد ریشه‌یابی و معالجه قرار نگرفته‌اند. همچنین هیچ‌کدام از این‌ها، علت «تک عاملی» ندارند بلکه همگی از چندین عامل مشترک شروع شده و شیوع یافته‌اند. سؤال این است که برای کدام‌یک از موارد فوق راه‌حل مستمر و پیگیر و منجر به نتیجه ارائه شده است؟ برای پیشگیری و درمان اعتیاد، بیکاری، طلاق، فقر، کشف حجاب، بحران‌های خانوادگی و شغلی و جرائمی که از آنها تولید می‌شود، چه اقدام مؤثر و کارسازی شده است؟ شاید در بین همه این‌ها، پُر سروصداتر از همه برخورد با کشف حجاب باشد که آن هم طی سال‌های مختلف اثربخش نبوده است. اینکه خیال کنیم پلیس یا قوه قضائیه می‌تواند همه این مشکلات اجتماعی را حل کند، خیال خامی است و بهترین دلیل آن، افزایش پرونده و سنگین شدن کار روی دست دادگاه‌هاست که زحمات شبانه‌روزی قضات دلسوز را چندین برابر می‌کند و در مقابل، نه مشکل طلاق، نه اعتیاد، نه فقر، نه انواع جرائم، نه حجاب و نه... هیچ‌کدام حل‌نشده است. ازنظر عموم جامعه‌شناسان اگر یک پدیده اجتماعی ریشه اقتصادی دارد باید راه‌حل اقتصادی برای آن یافت، اگر ریشه فرهنگی دارد باید از طریق فرهنگ به مداوای آن پرداخت، اگر ریشه اجتماعی و گروهی دارد باید از همین راه به معالجه آن اقدام کرد. هیچ جامعه‌شناسی راه‌حل همه این‌ها را در برخورد قهرآمیز نمی‌داند بلکه معتقدند این نوع راه‌حل، آنها را اپیدمی و تقویت کرده و به‌مرور قبح و زشتی آنها را شکسته و از حالت «نابهنجار» تبدیل به «بهنجار» می‌کند که مرحله خطرناکی است. الان طلاق همین سرنوشت را پیداکرده و قبح آن شکسته شده است لذا شیوع آن بیشتر شده و به مصداق ضرب‌المثل «عزای عمومی، عیش است» برای جامعه اسلامی ما، متأسفانه عادی شده است.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس